1981

LIPIEC Po rozwiązaniu TILTu i KRYZYSu Robert Brylewski prponuje współpracę Tomkowi Lipińskiemu. Propozycja zostaje przyjęta.

 

SIERPIEŃ PoWstaje zespół, którego nazwa ustala się jako BRYGADA KRYZYS, a skład, po kilku próbach, jest następujący: Robert Brylewski: g,vox; Tomek Lipiński: g, vox; Jarek Gruszka Ptasiński: perc; Tomek Men Świtalski: sax; Ireneusz Jeżyk Wereński: bass; Sławek Słociński: dr. Swój styl muzycy określają jako "punkedelic", wskazując tym samym na dwa główne źródła inspiracji - wczesny punk i psychedelia drugiej połowy lat '60. Pierwszym poważnym koncertem ma być występ na festivalu Solidarności w gdańkiej hali Olivii, ale organizatorzy wydają zakaz występu z povodu zbyt politycznie i artystycznie śmiałego programu BK.

 

WRZESIEŃ Pierwszym publicznym występem BK jest koncert w warszawskiej Rivierze. Kapelą supportującą jest zaproszona przez BK Republika - to ich pierwszy koncert w stolicy, pszerwany przez ś.p. Grzegorza Ciechowskiego po tajemniczym okrzyku zza kulis: PROWOKACJA! Ten występ BK zostaje potajemnie nagrany, a nastęmpnie, juz w stanie wojennym, wydany w Londynie jako bootleg.

PAŹDZIERNIK Próby, próby i sporadyczne występy.

LISTOPAD Dwutygodniowa trasa po polskich halach sportowych z brytyjskirn zespołem TV 21. Na autokarze zrobiony przez Roberta i Tomeka transparent SOLIDARNOSĆ KOSMICZNA. W kraju strajk generalny. V gdańskim hotelu Monopol vis-a-vis Dworca Głównego Robert zostaje ciężko pobity przez reprezentantów zorganizowanego świata pszestępczego. Milicja odmawia pomocy. Robert trafia do szpitala. Nazajutrz na koncercie wszyscy myślą, że kolory na jego twarzy to makijaż . Trasę kończy entuzjastycznie pszyjęty koncert w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki im. Józefa Stalina w Warszawie.

GRUDZIEŃ Próba wyjazdu większą ekipą do Belgradu na Dni Młodej Polskiej Subkultury, będonce w istocie artystyczną prezentacją polskiej antykomunistycznej rewolucji. Autokar zostaje zatrzymany przez czeskich celników na Moście Przyjaźni w Cieszynie. Materiały BK skonfiskowane jako "faszystowskie". Ostatecznie BK dociera do Jugosławii samolotem. Dwukrotnie vystępuje w Belgradzie, jeden koncert zostaje nagrany, nagrany tez jest materiał na singla "Wojna!". BK podpisuje kontrakt z Jugotonem i udziela kilkunastu wywiadów najpovażniejszym magazynom, stając się tematem miesiąca. Po povrocie do Polski ustalane są szczegóły lutowego wyjazdu na trasę koncertową do Holandii oraz późniejszego powrotu do Jugosłavii. W nocy z 12. na 13. grudnia Robert i Tomek wracają z imprezy i w taksówce dowiadują się o niepokojących ruchach wojsk i milicji, o tym, że nocny program radiowy nadawany jest z zakonspirowanej radiostacji, a telefony nie działają. Przed świtem czołgi i wozy pancerne obstawiają miasto. Znajdujący się w klubie Riviera sprzęt BK zostaje zaplombowany.

 

 

1982

STYCZEŃ Udaje się wydostać z Riviery sprzęt. BK kontynuuje próby w piwnicy na Żoliborzu, gdzie mieści się pracownia ceramiczna, pełna glinianych penisów.

LUTY "BRYGADA K." pojavia się na afiszach i w gazetah jako jeden z zespołów mającyh brać udziau w' comiesięcznych koncertach rockowych w hali milicyinego klubu sportowego Gvardia. BK odmawia zgody na skrócenie nazwy oraz udziału w tych imprezach, odbywających się każdego 13 dnia miesiąca i zamierzonych przez władze jako próba odciągnięcia młodzieży od demonstracji ulicznych. Wstutek swojej decyzji zespół traci wszelką możliwość publicznego występowania. Dotyczy to także trasy holenderskiej i wyjazdu do Jugosławii. W tym samym czasie ukazuje się bez wiedzy zespołu wspomniany wyżej bootleg z pierwszego koncertu BK.

 

MARZEC Należąca do partyjnego koncernu "Robotnicza Spóldzielnia Wydawnicza Prasa-Książka-Ruch" firma fonograficzna "Tonpress" otwiera studio nagraniowe na warszawskim Wawrzyszewie. Potrzebna jest ekipa, która sprawdzi jego funkcjonovanie. Menadżer BK, Jacek Olechowski proponuje realizatora dźwięku Kubę Nowakowskiego i zespół Brygada Kryzys. W ciągu wielu dni i nocy stanu vojennego (dzięki spec - przepustkom) BK nagrywa tam kilkanaście utworów. Kierownictwo Tonpressu, choć z dużymi oporami, decyduje się w końcu na wydanie kilku utworów na płycie. Pojawia się nowy bębniarz - świętej pamięci Janek Rołt. Na basie, oprócz Jeżyka, grał też Tomek Szczeciński (ex-TILT).

 

LATO Całe lato BK spędza na podlubelskiej wsi. Tam reżyser Michał Tarkowski rejestruje sceny, które znajdą się później w filmie "KONCERT".

31. SIERPNIA Wielogodzinne demonstracje i walki uliczne w Warszawie. Tomek zostaje aresztovany i pobity ciężko przez zomo. Zvolniony z braku miejsc w przepełnionych aresztach.

 

1. - 4. WRZEŚNIA Koncerty w warszawskim klubie Remont, pierwsze po wprowadzeniu stanu wojennego. Zespół decyduje, że wobec piętrzących się trudności, które przekreślają wszystkie plany, dalsze istnienie nie ma sensu. Robert, Tomek, Gruszka i Paweł Kelner (Fornit, Deuter, Max i Kelner) zakładają zespół "AURORA", który po odejściu Tomka przekształca się w IZRAEL. Tomek reaktywuje TILT.

 

 

 

1989

Równo tydzień przed zawaleniem się muru berlińskiego, w samochodzie wiozącym TILT i nowy zespól Roberta - ARMIA na koncerty do Berlina Wschodniego povstaje zamysł odrodzenia BK.

 

1991

SIERPIEŃ Na festiwalu w Jarocinie zespół daje pierwszy po 9 latach koncert, bardzo dobrze przyjęty przez publiczność.

PAŹDZIERNIK 1991 - SIERPIEŃ 1992 Grupa rejestruje w studiu Izabelin materiał na nową płytę " Cosmopolis ", zawierającą kilka starych, niepublikowanych numerów oraz całkiem nowe utwory. W nagraniach biorą udział: Robert Brylewski, Tomek Lipiński, Irek Jeżyk Wereński oraz nowi współpracownicy: Piotr Stopa Żyżelewicz, żona Roberta Vivian Quarcoo oraz saxofoniści Włodek Kiniorski i Aleksander Korecki. Zespół pojawia się także na koncertach, m in. na festiwalu Odjazdy 91.

13.XII 1992,1993,1994 Zespół organizuje specialne koncerty w klubie Remont zatytułowane "Stanik" dla upamiętnienia dnia wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Zapis jednego z nich ukazuje się później na kasecie " Live in Remont 93". W 1994 roku dochodzi do ponownego zawieszenia dzialalności zespołu.

 

 

2003 - 2004


WIOSNĄ Brygada Kryzys odradza się, pobudzona do życia wzrastającym promieniowaniem słońca.
Nowa sekcja - Filip Gałązka - bębny i Tomek Szymborski Kvajah - bas oraz saksofonista Sergiusz
Lisecki. Robert Brylewski i Tomek Lipiński na gitarach, obaj śpiewają. Pierwszy otwarty koncert w
gdyńskim Uchu; pierwszy koncert w ogóle - w sopockim Spatifie.
Przez następne dwa lata zespół koncentrował się na koncertach, głównie klubowych, w całej Polsce.
Zagrał też (w grudniu 2003) w londyńskim klubie Garage.

2005

 

 

Po dwóch latach koncertowania następuje zmiana w składzie grupy: Sergiusza Liseckiego zastępuje
Alek Korecki, z którym zespół współpracował już w okresie "Cosmopolis". Producent tzw. czarnej
płyty - pierwszego albumu BK - Kuba Nowakowski remiksuje ją, a pierwszym efektem tej produkcji
jest wcześniej niepublikowany utwór "Warszawa", będący wersją "Wojny" z angielsko - polskim
tekstem (mp3 do ściągnięcia).
Brygada Kryzys bierze także udział w programie TVP3 "Muzyka łączy pokolenia" wraz z rapowym
duetem Vienio i Pele, spadkobiercami i wspołtwórcami Molesty.
Na jesień planowana jest trasa koncertowa z rozbudowaną imprezą w warszawskiej Stodole 17.
listopada 2005 i koncertem w Londynie. Trwają prace nad remiksem pierwszej płyty, a zimą zespół
rozpoczyna nagrywanie nowego materiału.
Brygada Kryzys pozostaje zespołem offowym, idącym własną drogą, budzącym kontrowersje i
nieodmiennie zapełniającym sale po brzegi.